Το Τμήμα Θεάτρου του ΑΠΘ συμμετείχε και βραβεύτηκε με την παράσταση Insectum/Υπάρχουν έντομα που χορεύουν στο FIST19 – Festival Of International Student Theatre (20-25 Μαΐου, Βελιγράδι) (https://www.fistfestival.com/)
Η παράσταση, που παρουσιάστηκε τον Ιούνιο 2023 ως διπλωματική Υποκριτικής του Δημήτρη Λουϊζίδη (επιβλέπουσα: Στέλλα Μιχαηλίδου) & διπλωματική Δραματουργίας της Στέλλας Τσαούσι (επιβλέπουσα: Παναγιώτα Κωνσταντινάκου), επιλέχθηκε έπειτα από ανοιχτή πρόσκληση και απέσπασε τα βραβεία καλύτερης παράστασης, σκηνοθεσίας, υποκριτικής καθώς και το ειδικό βραβείο για την κινησιολογία ή τη χορογραφία (https://www.fistfestival.com/vesti).
https://www.instagram.com/p/C7fBTshsUC3/
https://www.instagram.com/fist_festival/p/C7fBaLZMZF4/
https://www.instagram.com/fist_festival/p/C7fBf01suzG/
https://www.instagram.com/p/C7fBmfJsWpR/
Φωτογραφίες: Ana Petrovic
-
Σκηνοθεσία: Γιάννης Διδασκάλου
Δραματουργία: Στέλλα Τσαούσι
Κινησιολογία: Αλέξανδρος Γκουντινάκης
Μουσική επιμέλεια: Capétte
Σκηνογραφία/Ενδυματολογική επιμέλεια: Μαρίνα Κωνσταντινίδου
Βοηθός σκηνοθέτη: Δάφνη Καρλέττη
Φωτισμός: Φανή Πολυξένη Κουρτίδου Βλαχογιάννη & Γιάννης Διδασκάλου
Επί σκηνής: Δημήτρης Λουϊζίδης