Το Τμήμα Θεάτρου συμμετείχε, όπως κάθε χρόνο από το 2015, στο φεστιβάλ πανεπιστημιακού θεάτρου Venice Open Stage (http://www.thea.auth.gr/ethet/venice-open-stage/). Στις 10 και 11 Ιουλίου 2019 παρουσιάστηκε στη σκηνή του Campo San Sebastiano (Dorsoduro, Βενετία) η παράσταση Οι εν τάφω. Αποσπάσματα από το βιβλίο του πολέμου, βασισμένη στο μυθιστόρημα του Στρατή Μυριβήλη, Η ζωή εν τάφω.

Η παράσταση δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος «Σκηνοθεσία 4» (Διδάσκων: Μιχαήλ Μαρμαρινός,  Φοιτήτρια: Ευτυχία Σπυριδάκη) και αποτελεί διπλωματική εργασία στον «Θεατρικό Φωτισμό» (Επιβλέπουσα: Ελευθερία Ντεκώ, Φοιτήτρια: Γεωργία Τσελεπή) και στη «Σκηνογραφία» (Επιβλέπουσα: Λίλα Καρακώστα, Φοιτήτρια: Σεμίνα Τσούμα). Πρωτοπαρουσιάστηκε στις 26 και 27 Μαρτίου 2019, στο θέατρο Κλειώ του Τμήματος Θεάτρου του ΑΠΘ. Υπεύθυνη συμμετοχής: Λίλα Καρακώστα.

• «Πενήντα χρόνια από τον θάνατο ενός από τους σημαντικότερους Έλληνες λογοτέχνες του 20ού αιώνα. Ένα λογοτεχνικό έργο που έχει αγγίξει γενιές και γενιές άγγιξε και σήμερα μια ομάδα νέων ανθρώπων. Πολύ. Τόσο πολύ, που αποφάσισε να το διαβάσει και να το ξαναδιαβάσει, να το μελετήσει, να το αρθρώσει επάνω στη σκηνή, να το φωνάξει, να έρθει όσο γίνεται πιο κοντά -και με σεβασμό- στις αφηγήσεις του λοχία Αντώνη Κωστούλα, ενός νέου που πολεμάει στην πρώτη γραμμή του χαρακώματος. Το πιο φρικτό πράγμα στον κόσμο γράφτηκε σαν όμορφο ποίημα κι εμείς δεν καταλάβαμε πώς. Ελάτε να μην καταλάβουμε μαζί»

• Σκηνοθεσία-δραματουργία: Ευτυχία Σπυριδάκη
    Σκηνογραφία: Ασημίνα Τσούμα
    Σχεδιασμός φωτισμών: Γεωργία Τσελεπή
    Μουσική: Στεφανομάριο Γαζίλας
    Βοηθός σκηνοθέτη: Ελένη Μεντεκίδου
    Φωτογραφίες-Βίντεο-Trailer: Δημήτρης Sarrachino
    Μετάφραση υπέρτιτλων στα ιταλικά: Ειρήνη Δουλάμη

Παίζουν: Γιάννης Βαρβαρέσος, Πηνελόπη Γρηγοριάδου, Τέλης Ζαχαράκης, Στεφανία Ζώρα, Αλεξάνδρα Ιγνατίδου, Φανή Ξενουδάκη, Κατερίνα Πλεξίδα, Βασίλης Παπαδόπουλος, Χρήστος Παπαδόπουλος, Αθηνά Συκιώτη, Παναγιώτης Τόλιας.