Δυνατότητα σπουδών για το εαρινό εξάμηνο 2024_2025 στο The Education University of Hong Kong της Κίνας

06 / 09 / 2024

Στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας με το The Education University of Hong Kong (EdHUK) της Κίνας, παρέχεται η δυνατότητα σπουδών κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2024-2025 (από Ιανουάριο έως Μάϊο 2025), ενός/μίας προπτυχιακού/ής φοιτητή/τριας του ΑΠΘ στο εν λόγω πανεπιστήμιο..

Όποιος/όποια επιλεγεί θα έχει απαλλαγή διδάκτρων αλλά θα καλύψει εξ ιδίων τα οδοιπορικά του/της έξοδα, το κόστος διαμονής, διατροφής, ιατροφαρμακευτικής ασφάλισης,  λοιπών δαπανών και έκδοσης visa. Τα εκτιμώμενα έξοδα αναγράφονται στο συνημμένο έγγραφο “Factsheet”. Πληροφορίες για τα μαθήματα και άλλες πληροφορίες μπορούν οι φοιτητές να βρουν στο σύνδεσμο https://www.eduhk.hk/gao/articles/63.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την αίτηση έως τη Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2024  και ώρα: 12:00 μ.μ ενώ συνιστάται μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου να διαθέτουν διαβατήριο σε ισχύ, διότι ότι θα τους ζητηθεί κατά τη διαδικασία της αίτησης στο ξένο πανεπιστήμιο, η οποία έχει καταληκτική ημερομηνία 6 Οκτωβρίου 2024.

Ο/Η υποψήφιος/α φοιτητής/τρια πρέπει να έχει ολοκληρώσει κατ’ ελάχιστον το τέταρτο (4ο) εξάμηνο σπουδών του (δύο πλήρη έτη σπουδών). Ο συνολικός χρόνος σπουδών των υποψηφίων δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο έτη από τον ενδεδειγμένο χρόνο σπουδών (ν+2).

Απαραίτητη, επίσης, είναι η πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας, ενώ η γνώση της κινεζικής θα συνεκτιμηθεί.

Στη συνέχεια η Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων θα προβεί στην επιλογή του επικρατέστερου φοιτητή/τριας και θα προωθήσει την αίτησή του/της στο EdHUK της Κίνας.